Dona leder ny teveserie om juridik
Nr 6 2012 Årgång 78Dona Hariri är programledare för UR-programmet Justitia. Ett ungdomsprogram om lag och rätt som sänds under hösten. Dona är nyutexaminerad jurist som siktar på att bli advokat.
Vad är den viktigaste lärdomen från programserien?
– Allt var helt nytt för mig. Jag har lärt mig hur media fungerar. Hur man agerar framför en kamera, lär sig hantera och använda sig av manus och hur man intervjuar. Min roll var att intervjua jurister och vara den juridiskt kunniga i programmet som förklarade och tydliggjorde juridiken. Men jag fick även inför alla inspelningar göra en del juridisk research. Jag fick fördjupa mig inom olika juridiska områden inte i syfte att lösa en tvistig fråga utan i syfte att förenkla bestämmelser. Det var lärorikt.
Varför läste du juridik?
– Jag är 24 år, men många som känner mig säger att jag måste ha levt ett betydligt längre liv. Min familj tvingades lämna Irak under kriget mellan Iran och Irak på 1980-talet och hamnade i Iran där jag föddes. Tre år gammal kom jag till Sverige och vi bosatte oss som en av få invandrarfamiljer i Piteå. Mina föräldrar började tidigt berätta för mig om kriget och om rättvisa. Mitt intresse för rättvisa är nog en följd av att min familj drabbats av stora orättvisor. Jag hade en egen lagbok när jag var elva. När jag var tretton lärde jag mig arbetsmiljölagen utantill.
Vad vill du arbeta med inom juridiken, och varför?
– Ända sedan mitt intresse för juridik väcktes har jag velat bli advokat. De amerikanska teveserierna om advokater gjorde mig ännu mer lockad. Mitt mål är att bli advokat. För mig innebär titeln en kvalitetsstämpel på att man kan juridik, nu betyder det inte att jurister inte kan men faktum är att vem som helst faktiskt har rätten att kalla sig för jurist. Den titeln vill jag ha för att känna mig "färdig" som jurist. När det gäller inriktning så ändrar jag mig ganska ofta eftersom jag älskar juridik så mycket. Dock har humanjuridik alltid varit ett stort intresse. Men det viktigaste för mig är att få arbeta med frågor och klienter som engagerar mig, där jag känner ett inre driv och vilja. Där det finns hjärta.