Respekt för demokratiska normer saknas i Ungern
Nr 7 2022 Årgång 88EU-parlamentet fördömer i ett betänkande den ungerska regeringens systematiska insatser för att undergräva EU:s grundläggande värden. Enligt parlamentet kan Ungern inte längre betraktas som en fullvärdig demokrati.
EU-parlamentets uttalande kom i mitten av september. Enligt parlamentet har Ungern gått från att vara en demokrati till en hybridregim med parlamentariskt envälde, det vill säga ett konstitutionellt system där val äger rum, men där respekt för demokratiska normer och standarder saknas.
Parlamentet lägger, förutom på den ungerska regimen, även skulden på EU, som med sin passivitet anses ha förvärrat utvecklingen.
Betänkandet som antogs med 433 röster för, 123 röster emot och 28 ned-
lagda röster bygger på det betänkande som Europaparlamentet använde för att aktivera artikel 7-förfarandet mot Ungern 2018. Den nya texten syftar närmare bestämt till att ge en översikt över utvecklingen i landet med fokus på tolv problemområden som pekats ut av ledamöterna. Alla svenska EU-politiker stödde uttalandet utom Charlie Weimers (SD) och den politiske vilden och tidigare sverigedemokraten Peter Lundgren.
Ett artikel 7-förfarande kan inledas om ett land anses bryta mot EU:s grundläggande värden. Genom förfarandet kan medlemsstaterna tillfälligt upphäva vissa av de rättigheter som den berörda medlemsstaten har till följd av sitt medlemskap i unionen.