Notiser Världen
Nr 7 2022 Årgång 88Tre MR-advokater uteslöts som hämnd
De tre advokaterna Lilja Gemedzji, Rustem Kjamilov och Nazim Sjejchmambetov uteslöts den 15 juli från advokatsamfundet Nizam i den ryska delrepubliken Tjetjenien, rapporterar tidningen Amnesty Press.
De tre har bland annat agerat försvarare för krimtatarer som utsätts för politiskt motiverade åtal på Krim, som ockuperas av Ryssland sedan 2014.
Uteslutningen ses av Amnesty som en hämnd för advokaternas människorättsarbete. Situationen på Krim har ytterligare förvärrats efter Rysslands angrepp mot Ukraina 24 februari, och krimtatarer är speciellt utsatta.
Danskar får vägledning om advokatundersökning
Styrelsen för det danska advokatsamfundet presenterade i september en ny vägledning om advokatunderökningar. Samtidigt kom också en guide för klienter som anlitar advokater för att genomföra olika undersökningar. Syftet är enligt Advokatsamfundet att skapa tydligare ramar för framtida advokatundersökningar. Vägledningen och guiden finns att ladda ner från danska advokatsamfundets webbplats, advokatsamfundet.dk.
Fyra domarorganisationer stämmer EU
Fyra europeiska domarorganisationer anser att ministerrådets beslut att godkänna Polens plan för hur man ska använda återhämtningspengar från EU var olagligt. De fyra organisationerna, varav tre har polska domarorganisationer som medlemmar, kräver att domstolen ogiltigförklarar beslutet.
Organisationerna anser bland annat att ministerrådets godkännande strider mot EU-domstolens tidigare dom om att den kritiserade disciplinkammaren för polska domstolar helt måste avvecklas och att domare som straffats av den måste kunna få sina fall prövade igen.
Brittiska advokater i strejk för rättshjälpen
Den 7 september samlades brittiska processadvokater (barristers) verksamma inom brottmål vid Högsta domstolen i Westminster i London för att protestera mot de låga ersättningarna till rättshjälpsadvokater. Redan ett par dagar tidigare inledde advokaterna en strejk, där de inte längre företräder klienter inför den högsta förstainstansdomstolen i brottmål, Crown Court.
De brittiska brottmålsadvokaterna har länge uttryckt missnöje med den låga ersättningen. Enligt Criminal Bar Association har medlemmarnas inkomster sjunkit med 28 procent sedan 2006. Många brottmålsadvokater uppges också ha lämnat yrket för att de inte kunnat försörja sig. Advokaterna kräver en höjning av ersättningen med 25 procent.
EU-parlamentet vill reglera tvistefinansiering
EU-parlamentet röstade i mitten av september för ett lagförslag om att reglera och kontrollera finansiering av tvister av externa parter. Parlamentet uppmanade därmed EU-kommissionen att införa en effektiv tillsyn över tredjepartsfinansiering.
Initiativet kommer från den tyske parlamentsledamoten Axel Voss, som i en rapport pekat på riskerna med oreglerad tredjepartsfinansiering, framför allt att ”aktörer strävar efter att maximera sina intäkter på bekostnad av de tvistande”. Voss har i sin rapport bland annat föreslagit att medlemsstaterna ska auktorisera tvistefinansiärer samt att alla avtal om tredjepartsfinansiering ska offentliggöras för domstolar och parter.
Källa: Law Society Gazette
Läs mer om tredjepartsfinansiering på s. 38.