Strängare straff för angrepp mot blåljuspersonal
Nr 2 2018 Årgång 84Den så kallade Blåljusutredningen föreslår att ett nytt brott, blåljussabotage, införs i brottsbalken.
Brottet gör det straffbart att angripa eller störa polis, räddningstjänst eller ambulanssjukvård på ett sätt som hindrar eller försenar deras arbete. Straffet föreslås bli upp till fyra års fängelse och i grova fall upp till livstids fängelse.
Utredningen föreslår även:
- Att det lägsta straffet för grovt våld eller hot mot tjänsteman höjs från fängelse i sex månader till fängelse i ett år och att det högsta straffet höjs från fängelse i fyra år till fängelse i sex år.
- Att en ny bestämmelse förs in i brottsbalken som innebär att domstolen ska se särskilt strängt på fall där någon med våld eller hot har angripit en annan person på grund av dennes arbete.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2019. Betänkandet ska nu gå ut på remiss.
Blåljusutredningen tillsattes av regeringen i december 2016 och har letts av riksåklagaren Anders Perklev. Bland andra Advokatsamfundets tidigare ordförande Bengt Ivarsson har biträtt utredningen.