Medieombudsman kan ersätta PO
Nr 2 2011 Årgång 77Under hösten har en arbetsgrupp bestående av representanter från Publicistklubben, Tidningsutgivarna, Journalistförbundet och Sveriges Tidskrifter utrett frågan om ett utvidgat pressetiskt system kan omfatta även etermedierna och sociala medier.
I sin rapport från arbetet föreslår gruppen att dagens system för tryckta medier i form av Allmänhetens pressombudsman och Pressens opinionsnämnd ska ersättas med en medieombudsman och medienämnd. Syftet är att utvidga självsaneringen inom medierna till också andra områden som innehåller journalistik. Gruppen hoppas därmed komma till rätta med en del mediala övertramp exempelvis i form av namnpubliceringar, och dessutom förenkla för konsumenterna, som bara behöver hålla reda på en instans för alla medier.
Men förslaget är inte utan problem. Det visade diskussionen vid ett seminarium hos Tidningsutgivarna i februari. Bland skeptikerna fanns före detta publicisten och numera vd-n för Sveriges Radio, Mats Svegfors. Enligt honom verkar tidningar och public service under så olika villkor att en gemensam etisk reglering och prövning inte är möjlig eller ens önskvärd.
– Det ska vara skillnad på fria tidningar och public service, sa Svegfors bland annat.