Medierna
Nr 3 2025 Årgång 91Övervakning pressar rättssäkerheten
Det danska advokatsamfundets generalsekreteraren Andrew Hjuler Chrichton pekade i en debattartikel i danska dagstidningen Politiken den 13 mars på riskerna med allt mer övervakning i samhället. Han diskuterar i artikeln om övervakningen, just nu i form av en stor satsning på kameraövervakning, verkligen ökar medborgarnas trygghet och om priset i form av försvagad rättssäkerhet verkligen är rimligt.
Generalsekreteraren i SVT:s Veckan
Advokatsamfundets generalsekreterare Mia Edwall Insulander medverkade den 26 februari i SVT:s program Veckan. I avsnittet behandlades risken för att kriminella infiltrerar och utnyttjar rättsväsendets olika aktörer, som Polisen och advokatkåren.
Mia Edwall Insulander samtalade med programledarna Camilla Kvartoft och Leif GW Persson och berättade om de insatser som Advokatsamfundet vidtagit för att minska risken för att advokater går kriminellas ärenden och exempelvis stör förundersökningar. Hon pekade bland annat på den nyinrättade tillsynsenheten och de särskilda kvalifikationskrav som från årsskiftet gäller för offentliga försvarare.