Principalansvaret är näst intill strikt
Nr 2 2022 Årgång 88Advokater behöver inte bara själva följa god advokatsed – de måste också se till att personalen på advokatbyrån gör det.
Alla advokater är skyldiga att följa god advokatsed. Det kravet ställer lagen på advokater, i rättegångsbalken 8 kap. 4 §.
Men advokater har också en plikt att se till att den övriga personalen på advokatbyrån fullgör sina uppgifter i enlighet med god advokatsed. Särskilt måste det arbete som biträdande jurister på byrån utför övervakas på ett betryggande sätt. De advokater som driver byrån ska komma överens om vem som ansvarar för instruktion och tillsyn av personalen i olika avseenden: principalansvar.
De grundläggande reglerna om principalansvar finns i de vägledande reglerna om god advokatsed 7.6.2 och 7.6.3.
Advokat Magnus Wallander, ledamot av Advokatsamfundets disciplinnämnd, understryker att principalansvaret inte bara handlar om övervakning:
– Det är fråga om att handleda och övervaka. Det är en viktig del i det hela att inte bara granska och komma med kritik, utan att handleda och ge råd till den unga biträdande juristen.
Gränsen för principalens ansvar anges inte i reglerna. Ett avgörande från Högsta domstolen, NJA 1985 s. 856, indikerar att en advokat som har tillsyn över en biträdande jurist har strikt ansvar. Men kommentaren till de vägledande reglerna anger att den biträdande juristens erfarenhet, ärendets karaktär och andra relevanta omständigheter måste kunna beaktas när graden av tillsyn bestäms.
Claes Peyron, ordförande i disciplinnämnden 1992–2008, menar i sin bok Advokatetik: En praxisgenomgång att övervakningskravet går mycket långt, men att det måste finnas utrymme för advokater att lita på att erfarna biträdande jurister fullgör vissa arbetsuppgifter självständigt. Peyron anser att gränserna för övervakningsplikten bestäms av juristens erfarenhet på en glidande skala. Om juristen är nyanställd utan tidigare erfarenhet är övervakningsplikten närmaste fullständig, men för en erfaren jurist på väg att söka inträde i Advokatsamfundet måste övervakningsplikten vara en helt annan.
Enligt Peyron kan inte varje misstag av en biträdande jurist medföra att principalen har förfarit oetiskt. Men disciplinnämndens praxis antyder ändå att ansvaret är näst intill strikt.
Magnus Wallander menar att frågan om principalansvar har blivit mer aktuell på senare tid bland annat av det skälet att det finns många nystartade byråer med unga principaler:
– Det handlar om advokater som startar egen byrå och anställer några biträdande jurister, men kanske inte har helt klart för sig vilket ansvar de tar på sig som principaler. För att få mycket lönsam verksamhet krävs att en principal har flera biträdande jurister, och principalerna kanske inte hinner med att handleda och övervaka. Det finns naturligtvis också äldre advokater som inte har klart för sig vilket ansvar de har som principaler.
– Det kan få förödande konsekvenser. Det finns till och med advokater som har blivit uteslutna på grund av att de inte har fullgjort sitt principalansvar, säger Magnus Wallander.
Under 2021 prövade disciplinnämnden flera ärenden om principalansvar. Bland ärendena fanns ett där en tidigare delägare hade utträtt ur Advokatsamfundet efter 16 år som advokat men fortsatt som biträdande jurist på byrån. Han hade försummat att besvara tingsrättens förelägganden i tid. Principalen tilldelades en varning för att ha åsidosatt sin övervakningsplikt, trots juristens långa erfarenhet. I ett annat ärende fick en principal en varning för att inte ha uppfyllt sin övervakningsplikt, när en mindre erfaren biträdande jurist hade satt klientens avstående från medverkan i utredning om allvarlig brottslighet som förutsättning för förlikning om bodelning.
Rättegångsbalken 8 kap. 4 § 1 st. första meningen
En advokat skall i sin verksamhet redbart och nitiskt utföra de uppdrag som anförtrotts honom och iaktta god advokatsed.
Vägledande regler om god advokatsed
7.6.2 En advokat eller ett advokatbolag får anställa biträdande jurister och annan personal för att biträda i verksamheten. Om flera advokater driver verksamhet i advokatbolag skall dessa sinsemellan klargöra vem av dem som ansvarar för instruktion och tillsyn av övrig personal i olika avseenden. En advokat som har sådant ansvar skall vidta de åtgärder som rimligen kan ankomma på advokaten för att säkerställa att personalen fullgör sina uppgifter på sätt som god advokatsed kräver. Andra än jurister får inte självständigt biträda allmänheten.
7.6.3 En advokat eller ett advokatbolag får inte ha biträdande jurister, som inte är advokater, anställda under sådana betingelser att den biträdande juristens arbete inte kan övervakas på ett betryggande sätt. Biträdande jurister får inte tillåtas att bedriva juridisk verksamhet för egen räkning.