Annonser

Notiser

Flera insatser mot penningtvätt

I en lagrådsremiss föreslår regeringen att bankerna, Finansinspektionen och de brottsbekämpande myndigheterna ska få utbyta uppgifter för att bekämpa allvarligare former av penningtvätt utan att hindras av sekretess eller tystnadsplikt. Regeringen föreslår också att brottsbekämpande myndigheter och tillsynsmyndigheter ska få utbyta uppgifter för att förbättra penningtvättstillsynen av företag som inte sköter sig.

En särskild utredare ska också se över hur information med brottsbekämpande myndigheter ska kunna utbytas i så stor utsträckning som möjligt för att effektivisera brottsbekämpningen. Till särskild utredare utser regeringen Stefan Holgersson, kammarrättspresident i Kammarrätten i Stockholm. Senast den 31 oktober 2023 ska han redovisa uppdraget.

Glimstedt på plats i Stockholm igen

Från och med den 31 mars 2022 har Advokatfirman Glimstedt åter ett Stockholmskontor. Återetableringen genomfördes genom att Advokatfirman Lindberg & Saxon anslöt till Glimstedt.

Advokatfirman Lindberg & Saxon fokuserar på affärsjuridik med inriktning på kommersiell avtalsrätt, associationsrätt, företags­överlåtelser, immaterialrätt och IT-rätt, fastighetsrätt, arbetsrätt samt civilrättslig tvistlösning i allmän domstol och i skiljeför­faranden.

Barns klagorätt utreds av Linder

Regeringen har tillsatt en utredning för att utreda frågor om barns möjligheter att klaga och utkräva sina rättigheter enligt barnkonventionen. Utredaren Anita Linder, lagman i Kammarrätten i Stockholm, ska bland annat ta ställning till om Sverige bör ansluta sig till det tredje tilläggsprotokollet till barnkonventionen om en individuell klagomålsmekanism.

IMY granskar söktjänster

Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) ska undersöka om ett företag som gör det möjligt att söka efter känsliga personuppgifter i domstolsavgöranden från de allmänna förvaltningsdomstolarna måste följa reglerna i dataskyddsförordningen.

Tillsynen rör ett företag som tillhandahåller en rättsdatabas med offentliga handlingar från svenska domstolar och myndigheter, bland annat för bakgrundskontroller vid anställningsförfaranden.

Företaget har utgivningsbevis enligt yttrandefrihetsgrundlagen, vilket ger det ett grundlagsskydd som innebär att verksamheten till stora delar är undantaget från reglerna i dataskyddsförordningen. Men en regel i yttrandefrihetsgrundlagen, som eventuellt är tillämplig på det aktuella företaget, gör det möjligt att stoppa offentliggörandet av känsliga personuppgifter om exempelvis hälsa i vanlig lag.

Häktade unga mår ofta dåligt

Kriminalvårdens forskningsenhet har kartlagt samtliga barn och ungdomar som satt häktade under ett års tid. Studien visar bland annat att många häktade barn och unga mår psykiskt dåligt. Den psykiska ohälsan samvarierar dels med tidigare psykisk ohälsa, dels med långa häktningstider.

Ett annat resultat är att misskötsamhet under häktestiden samvarierar med längre tid i häkte, liksom med tid utan restriktioner och tidigare erfarenhet av narkotikamissbruk och häktning.

Kriminalvården: Kartläggning av häktade barn och ungdomar i Sverige 2019–2020

Advokat uteslöts

Advokatsamfundets disciplinnämnd beslutade den 31 mars 2022 att utesluta en advokat ur samfundet. Beslutet verkställdes genast.

Advokatguiden får ny ledning

Den hårt kritiserade söktjänsten Advokatguiden, där advokater och jurister listas utan att de själva gett tillstånd till detta, har fått en ny vd. Ali Ahmed tog den 1 april över som vd efter grundaren Erling Løken Andersen. Någon förändring av guidens inriktning kommer dock inte att ske, enligt webbtidningen Realtid. Ali Ahmed uppger dock att Advokatguiden ska rensa bort felaktiga uppgifter ur sin databas.

Källa: Realtid

Dödliga våldet är konstant

Antalet offer för dödligt våld är relativt konstant från första hälften av 1990-talet jämfört med perioden 2015–2021, men omständigheterna kring brotten har förändrats. Det visar en ny genomgång från Polismyndighetens nationella operativa avdelning, Noa. Genomgången omfattar samtliga fall av dödligt våld från 1990 till 2021, totalt över 3 000 fall, och visar att sett till befolkningstillväxten har antalet offer snarare minskat än ökat under perioden. Samtidigt har allt fler fall av dödligt våld vid skjutningar i kriminella miljöer inträffat, medan exempelvis dödligt våld mot barn halverats, och alkoholmissbruksrelaterade mord minskat kraftigt sedan första hälften av 1990-talet.

Brå ska undersöka rekrytering till brott

Brottsförebyggande rådet (Brå) ska på regeringens uppdrag undersöka hur barn och unga involveras i och utnyttjas av kriminella nätverk. I uppdraget ingår att studera hur barn och unga blir delaktiga i kriminella nätverk och synliggöra vad som kännetecknar dem som lockas till kriminella miljöer. Brå ska även lämna förslag på förebyggande åtgärder och, i den mån det är möjligt, också bedöma omfattningen av problemet och utvecklingen över tid. Uppdraget ska redovisas senast den 1 november 2023.

Allt färre företag går i konkurs

Under mars registrerades 459 aktiebolag i konkurs i Sverige, jämfört med 569 året innan. Det innebär en nedgång med 19 procent och är den lägsta siffran för mars sedan 2008. Antalet anställda som drabbades var 928, även det en minskning på 39 procent. På årsbasis minskar konkurserna med 14 procent, enligt statistik från kreditupplysningsföretaget Credisafe.

Bolagsstyrning tema för nytt forskningsinstitut

Det nya forskningsinstitutet Corporate Governance Institute (SCGI) vid Handelshögskolan i Stockholm ska bedriva tillämpad forskning och utbildning inom området bolagsstyrning ur ett juridiskt och ekonomiskt perspektiv. Fokus ligger på aktuella frågor för svenska börsbolag och aktiemarknaden. Institutet samarbetar med ett omfattande svenskt och internationellt nätverk av akademiker och praktiker och finansieras av Föreningen för god sed på värdepappersmarknaden tillsammans med Handelshögskolan i Stockholm.

Döttrar bättre på att driva familjeföretag

Söner får oftare ta över och driva vidare familjeföretag än döttrar – men döttrarna som tar över familjeföretag lyckas bättre än sönerna. Det visar ny forskning från Handelshögskolan i Stockholm och Jönköping International Business School.

Forskarna studerade 8 000 familjeföretag verksamma i olika branscher och i olika delar av Sverige. Av de 360 företag som genomgick ett generationsskifte under tiden som företagen följdes var det bara 18 procent som fick kvinnliga ledare, alltså döttrar till de tidigare ledarna. Samtidigt visar studien att det gick bättre för de företag som fick kvinnliga ledare än de där söner tog över rodret.

Källa: Handelshögskolan