Annonser

Många bloggar om juridiken

Jurister och advokater tycks bli allt mer av estradörer i takt med att internet och sociala medier utvecklas.

Det brukar sägas om jurister att de föredrar att hålla en låg profil i samhällsdebatten. Men kanske håller informationsteknologin på att ändra detta. Allt fler jurister och advokater säger nu sin mening och för ut sina analyser i bloggar, dagböcker på internet.

När webbplatsen Blogrank rankar de 50 främsta engelskspråkiga juridikbloggarna toppas listan av Above the law, som enligt egen utsago förmedlar ”nyheter och skvaller om juridikens mest färgstarka personligheter och mäktiga institutioner, liksom insiktsfulla kommentarer om den senaste utvecklingen i juridikens värld”.

Högt upp på listan finns också China Law Blog, med fokus på kinesisk rätt och hur den påverkar affärsklimatet i Kina. Bakom bloggen står advokaterna Dan Harris och Steve Dickinson.

Även i Sverige har advokaterna hittat ut i bloggosfären. Sedan maj 2011 bloggar Advokatsam­fundets general­sekreterare Anne Ramberg.

En annan bloggande advokat är förre justitieministern Thomas Bodström.