Annonser

Domstolarnas hantering av mål ska regleras i lag

Regeringen föreslår i en lagrådsremiss att vissa principer om hur domstolarna hanterar mål ska regleras i lag i stället för i förordningar och praxis. Syftet är att stärka domstolarnas och domarnas oberoende och opartiska ställning.

Lagrådsremissen gäller bland annat frågan om vem som ska vara rättens ordförande när flera juristdomare deltar.  När flera lagfarna domare deltar i rätten, så kallad kollegial handläggning, föreslås en av dem vara rättens ordförande.

Regeringen föreslår:

  • Ordförandeskapet vid kollegial handläggning ska regleras i lag. Lagregleringen motsvarar i stort den ordning som redan tillämpas, men innebär även att tidigare ordinarie domare får vara ordförande i tingsrätten och förvaltningsrätten om det finns särskilda skäl.
  • Lagregleringen av ordförandeskapet ska omfatta även Högsta domstolen, Högsta förvaltningsdomstolen, mark- och miljödomstolarna, patent- och marknadsdomstolarna, Migrationsöverdomstolen och Arbetsdomstolen.
  • Omröstningsreglerna ska ändras så att det tydligt framgår dels i vilka situationer ordföranden har utslagsröst, dels att ordföranden ska säga sin mening sist av de lagfarna domarna.

Regeringen föreslår också att grundläggande bestämmelser om fördelning av mål och ärenden mellan enskilda domare ska införas i lag. Regeringen föreslår dessutom att mer enhetliga behörighetskrav för särskilda ledamöter i domstol ska införas och att bestämmelsen om hovrättens tillsyn över tingsrätterna ska tas bort.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2018.

LÄS MER: Lagrådsremissen Ordförandeskapet i domstol vid kollegial handläggning