Annonser

Ny advokat: Åsa Hellstadius

Ständigt nyfiken på att lära sig nya saker

Åsa Hellstadius är juris dr och docent i civilrätt. Hon har tidigare varit universitetslektor vid Stockholms och ­Linköpings universitet. Sedan några år är hon verksam vid Vinge, och den 16 maj blev hon advokat.

Varför har du valt att söka dig till advokatbyrå efter många år i universitetsvärlden?

– Jag ville gärna pröva på att arbeta praktiskt med klientarbete, att få ge rådgivning men framför allt att få bistå i tvister inom immaterialrätt. Särskilt patentprocesserna lockade mig mycket. Det kändes som en rolig och spännande utmaning och jag har inte ångrat mig en sekund. Det var också naturligt för mig att komma till Vinges IP-grupp. Vår gruppchef Richard Wessman har också en bakgrund på universitetet och vi är gamla kollegor från vår doktorandtid för längesedan.

Hur utnyttjar du dina erfarenheter från forskning och undervisning i advokatverksamheten?

– Min bakgrund har gett mig en bred immaterialrättslig kunskapsbas, vilket gör att jag kan snabbt bidra med input inom många olika IP-områden i olika typer av ärenden. Eftersom jag har varit med ett tag har jag också bra koll på rättskällor och praxis. Det låter kanske torrt men det är uppskattat eftersom det blir kostnadseffektivt. Min tid kan i stället fokuseras på att dyka ned i svårare frågor. Sedan skadar det ju inte att ha en pedagogisk bakgrund.

Vad är det bästa med att vara advokat?

– Det bästa är att få arbeta med olika klienter och lära känna deras verksamheter. Ingen dag är den andra lik. Immaterialrätten spänner över så många olika spännande områden och du får ständigt lära dig nya saker. Det kan handla om komplicerad mekanik, elektronik eller kemiska processer inom läkemedel, eller möbeldesign, vin eller modeprodukter. Det är också väldigt roligt att arbeta med tvister, där man ofta får en nära kontakt med klienten och kollegor och man bildar ett väldigt sammansvetsat gäng.