Ny advokat: Silas Aliki Nilsson
Rätt bemötande från advokaten är viktigt för hbtqi-personer
Nr 7 2022 Årgång 88Silas Aliki Nilsson, grundare och innehavare av Folkets advokatbyrå i Stockholm, blev advokat den 23 augusti 2022.
Vilken inriktning har Folkets advokatbyrå?
– Vi är Sveriges första byrå med särskilt fokus på hbtqi-personer. Vi arbetar inte bara med hbtqi-relaterad juridik, men det är en stor del av vår verksamhet eftersom behovet är så stort. Jag arbetar huvudsakligen med migrationsrätt, brottmål och förvaltningsrätt. Det kan gälla allt ifrån att stötta asylsökande hbtqi-personer och arbeta med familjeåterförening för queera familjer, till att företräda brottsoffer och stötta i de många typer av förvaltningsrättsliga frågor som kan uppkomma för transpersoner och intersexpersoner.
– Vi arbetar med frågorna på många olika sätt, bland annat genom att ständigt vara uppdaterade på rättsläget, men också genom att samla på oss kunskap om exempelvis hbtqi-personers situation i olika delar av världen för att kunna stötta våra asylsökande klienter med uppdaterad landinformation som ofta saknas hos Migrationsverket. Vi arbetar också med bemötandefrågor – vi har kunskap om de många olika skiftande sätt att identifiera sig som finns inom gruppen och hur det påverkar ett ärende.
Varför behövs advokater med kunskap om de särskilda förutsättningarna för hbtqi-personer?
– Många hbtqi-personer vill kunna vända sig till en jurist som man vet har kunskap om gruppen, såväl rättsligt som socialt. Tidigare har många därför vänt sig till jurister som exempelvis jobbar på intresseorganisationer, och har då gått miste om de privilegier som advokaters klienter har. Det har påverkat inte bara enskilda ärenden negativt, utan också rättsläget för frågor som berör gruppen, där många rättsliga frågeställningar fortfarande är olösta. Många hbtqi-personer har lågt förtroende för myndigheter, och rätt bemötande från advokaten är viktigt för att personer ska kunna tillvarata sin rätt på ett bra sätt, exempelvis genom att våga öppna upp om vilka de är och vad som har hänt.