search bubble news heart bars angle-right angle-up angle-down Twitter Facebook linkedin close clock map-marker calendar
  • Samfundsfrågor

Avdelningsstyrelser 2017

Advokatsamfundets avdelningar valde de här styrelserna vid sina årsmöten.

Norra avdelningen

Ordförande

Petter Hetta, Umeå

Vice ordförande, sekreterare och kassör

Andreas Victor, Östersund

Ledamöter

Magnus Müchler, Gällivare

Ann Gerklev, Umeå

Ulf Andersson, Gävle

Fredrik Burvall, Sundsvall

Suppleanter

Oskar Söderberg, Umeå

Emma Fällman, Östersund

Sami Hietala, Luleå

 

Mellersta avdelningen

Ordförande

Anders Wallin, Uppsala

Vice ordförande

Amanda Hikes, Västerås

Sekreterare

Johanna Näslund, Örebro

Ledamöter

Linda Nyström, Falun

David Lindberg, Karlstad

Johanna Näslund, Örebro

Suppleanter

Karolin Andreasson, Falun (för Linda Nyström)

Daniel Svensson, Uppsala (för Anders Wallin)

Andreas Simon, Västerås (för Amanda Hikes)

Mari Kilman, Karlstad (för David Lindberg)

Cecilia Wallin, Örebro (för Johanna Näslund)

 

Stockholms­avdelningen

Ordförande

Christina Malm, Stockholm

Vice ordförande

Kristoffer Ribbing, Stockholm

Sekreterare

Emma Berglund, Stockholm

Ledamöter

Christel Rockström, Stockholm

Theddo Rother-Schirren, Stockholm

Johan Ödlund, Stockholm

Mikael Klang, Stockholm

Caroline Snellman, Stockholm

Suppleanter

Anette Hansson Ahl, Stockholm

Kristian Pedersen, Stockholm

Jenny Grundén, Stockholm

 

Östra avdelningen

Ordförande

David Sommestad, Nyköping

Vice ordförande

Anna von Knorring, Jönköping

Sekreterare

Henrik Snellman, Växjö

Ledamöter

Sandra Putsén, Norrköping

Lisa Almgren, Växjö

Magnus Nedstrand, Linköping

Suppleanter

Karin Carlsson, Katrineholm

Erika Lindquist, Eskilstuna

Emil Löfström, Kalmar

 

Västra avdelningen

Ordförande

Jörgen Larsson, Göteborg

Vice ordförande

Agnes Andersson, Göteborg

Sekreterare

Björn Goldman, Göteborg

Ledamöter

Henrik Gallus, Lidköping

Niklas Odén, Borås

Charlotte Forssander, Göteborg

Lars Cronqvist, Halmstad

Poly Jensell, Göteborg

Roger Wier, Göteborg

Suppleanter

Malin Wassén Kjellberg, ­Uddevalla

Martin Vildhede, Göteborg

Martin Wahlin, Kungsbacka

 

Södra avdelningen

Ordförande

Magnus Lindsten, Karlskrona

Vice ordförande

Karin Amédro, Helsingborg

Sekreterare

Katarina Broman, Malmö

Ledamöter

Maria Adielsson, Helsingborg

Jens Kinnander, Lund

Melka Kjellberg, Kristianstad

Therese Ståhlnacke, Helsingborg

Fredrik Sandgren, Kristianstad

Suppleanter

Anette Johansson, Lund

Marcus Larsson, Malmö

Mats Ingvar, Malmö

Lina Bergqvist, Helsingborg

Niklas Åstenius, Malmö

 

Utlandsavdelningen

Ordförande

Christina Griebeler, Frankfurt am Main

Vice ordförande

Karl Woschnagg, Frankfurt am Main

Sekreterare

Astrid Trolle Adams, London

Ledamöter

Jon-Marcus Meese, München

Artur Swirtun, Warszawa

Fredrik Svensson, Moskva

Åsa Bittel, Genève

Jonas Nordgren, Málaga