search bubble news heart bars angle-right angle-up angle-down Twitter Facebook linkedin close clock map-marker calendar
  • Samfundsfrågor

Avdelningsstyrelser 2016

Advokatsamfundets avdelningar valde de här styrelserna vid sina årsmöten.

Norra avdelningen

Ordförande

Petter Hetta, Umeå

Vice ordförande, sekreterare och kassör

Andreas Victor, Östersund

Ledamöter

Magnus Müchler, Gällivare

Ann Gerklev, Umeå

Ulf Andersson, Gävle

Fredrik Burvall, Sundsvall

Suppleanter

Oskar Söderberg, Umeå

Emma Fällman, Östersund

Sami Hietala, Luleå

Mellersta avdelningen

Ordförande 

Anders Wallin, Uppsala

Vice ordförande

Amanda Hikes, Västerås

Sekreterare
Johanna Näslund, Örebro

Ledamöter

Linda Nyström, Falun

David Lindberg, Karlstad

Johanna Näslund, Örebro

Suppleanter

Karolin Andreasson (för Linda Nyström)

Daniel Svensson, Uppsala (för Anders Wallin)

Andreas Simon, Västerås (för Amanda Hikes)

Mari Kilman, Karlstad (för David Lindberg)

Cecilia Wallin, Örebro (för Johanna Näslund)

Stockholmsavdelningen

Ordförande

Christina Malm, Stockholm

Vice ordförande

Kristoffer Ribbing, Stockholm

Sekreterare

Emma Berglund, Stockholm

Klubbmästare

David Ackebo, Stockholm

Ledamöter

Pamela Lannerheim Angergård, Stockholm

Christel Rockström, Stockholm

Mattias Göransson, Stockholm

Theddo Rother-Schirren, ­Stockholm

Johan Ödlund, Stockholm

Suppleanter

Mikael Klang, Stockholm

Anette Hansson Ahl, Stockholm

Caroline Snellman, Stockholm

Östra avdelningen

Ordförande

Bo Nilsson, Katrineholm

Vice ordförande

Eva Enetjärn, Norrköping

Sekreterare och klubbmästare

Henrik Snellman, Växjö

Ledamöter

David Sommestad, Nyköping

Anna von Knorring, Jönköping

Sandra Putsén, Norrköping

Suppleanter

Lisa Almgren, Växjö

Magnus Nedstrand, Linköping

Maria Holmberg, Eskilstuna

Västra avdelningen

Ordförande

Jörgen Larsson, Göteborg

Vice ordförande

Agnes Andersson Hammarstrand, Göteborg

Sekreterare

Björn Goldman, Göteborg

Ledamöter

Henrik Gallus, Lidköping

Niklas Odén, Borås

Charlotte Forssander, Göteborg

Lars Cronqvist, Halmstad

Poly Jensell, Göteborg

Roger Wier, Göteborg

Suppleanter

Malin Wassén Kjellberg, Uddevalla

Martin Vildhede, Göteborg

Martin Wahlin, Kungsbacka

Södra avdelningen

Ordförande

Magnus Lindsten, Karlskrona

Vice ordförande

Karin Amédro, Helsingborg

Sekreterare

Katarina Broman, Malmö

Ledamöter

Sofia Olsson, Malmö

Alf Lindskog, Ystad

Maria Adielsson, Helsingborg

Jens Kinnander, Lund

Melka Kjellberg, Kristianstad

Suppleanter

Therese Ståhlnacke, Helsingborg

Anette Johansson, Lund

Fredrik Sandgren, Kristianstad

Marcus Larsson, Malmö

Mats Ingvar, Malmö

Utlandsavdelningen

Ordförande

Karolina Ullman, Tallinn

Vice ordförande och sekreterare

Christina Griebeler, Frankfurt am Main

Ledamöter

Jon-Marcus Meese, München

Artur Swirtun, Warszawa

Pontus Lindfelt, Bryssel

Fredrik Svensson, Moskva

Astrid Trolle Adams, London

Karl Woschnagg, Frankfurt am Main

Annons
Annons