search bubble news heart bars angle-right angle-up angle-down Twitter Facebook linkedin close clock map-marker calendar
Nr 4 2016 Årgång 82
Nr 4 2016 Årgång 82

Fokus

De affärsjuridiska byråerna – bransch i förändring

Det är full fart och bråda dagar på de affärsjuridiska advokatbyråerna. Men himlen är inte molnfri. Såväl den utländska som den inhemska konkurrensen fortsätter att öka. Och dragkampen om de bästa unga juristerna är tuff.

Läs mer

Ledare

Om kärnvärden och jävssmitta

De stora affärsjuridiska byråerna representerar en betydande andel av advokaterna och de biträdande juristerna. De står... Läs mer

Gästkrönika

Rätten sedd genom datavetenskapens lins

En yxa förvandlar skogen till ved, och på samma sätt förvandlar informationstekniken världen till data. Digitalisering... Läs mer

Annons
Annons Annons
Nyheter
Visa fler nyheter
Annons
Annons Annons
Annons
Annons Annons
Annons
Annons Annons

Fokus

P.S. Chefredaktören har ordet

Advokater som bidrar

Även i andra delar av samhället bidrar advokater till dagens och morgondagens samhällsutveckling. Läs om advokat Johan Bojs, en av alla advokater som är fadder för ensamkommande inom Advokatsamfundets fadderprojekt. Det finns också advokatbyråer som engagerar sig för att hjälpa utländska akademiker in på den svenska arbetsmarknaden.

Alla de nämnda är goda exempel på hur advokater bidrar till samhällsbyggandet på olika områden.

 

Tom  Knutson
Tom Knutson
E-post