search bubble news heart bars angle-right angle-up angle-down Twitter Facebook linkedin close clock map-marker calendar
  • Samfundsfrågor

Avdelningsstyrelser 2015

Advokatsamfundets avdelningar valde de här styrelserna vid sina årsmöten.

Norra avdelningen

Ordförande

Catharina Ytterbom Schönfeldt, Sundsvall

Vice ordförande, sekreterare och kassör

Andreas Victor, Östersund

Ledamöter

Magnus Müchler, Gällivare

Ann Gerklev, Umeå

Erik Boberg, Östersund

Gustaf Andersson, Gävle

Suppleanter

Fredrik Burvall, Sundsvall

Ulf Andersson, Gävle

Oskar Söderberg, Umeå

Mellersta avdelningen

Ordförande

Per Gisslén, Ludvika

Vice ordförande

Anders Wallin, Uppsala

Ledamöter

Amanda Hikes, Västerås

Stefan Liliebäck, Arvika

Johanna Näslund, Örebro

Suppleanter

Linda Nyström, Falun (för Per Gisslén)

Daniel Svensson, Uppsala (för Anders Wallin)

Katerina Tomis Blissinger, Västerås (för Amanda Hikes)

David Lindberg, Karlstad (för Stefan Liliebäck)

Cecilia Wallin, Örebro (för Johanna Näslund)

Stockholms­avdelningen

Ordförande

Christina Malm, Stockholm

Vice ordförande

Kristoffer Ribbing, Stockholm

Ledamöter

Ulrika Forsberg, Stockholm

Johannes Lundblad, Stockholm

Pamela Lannerheim Angergård, Stockholm

Christel Rockström, Stockholm

Mattias Göransson, Stockholm

Suppleanter

Theddo Rother-Schirren, Stockholm

Johan Ödlund, Stockholm

Mikael Klang, Stockholm

Östra avdelningen

Ordförande

Bo Nilsson, Katrineholm

Vice ordförande

Eva Enetjärn, Norrköping

Ledamöter

Helena Karlsson, Kalmar

David Sommestad, Nyköping

Anna von Knorring, Jönköping

Suppleanter

Carl Tauson, Älmhult

Sandra Putsén, Norrköping

Lisa Almgren, Växjö

Västra avdelningen

Ordförande

Fredrik Andersson, Göteborg

Vice ordförande

Catharina Wikloff, Göteborg

Ledamöter

Åsa Erlandsson, Trollhättan

Anna Heurlin, Varberg

Henrik Gallus, Lidköping

Jörgen Larsson, Göteborg

Niklas Odén, Borås

Agnes Andersson Hammarstrand, Göteborg

Suppleanter

Charlotte Forssander, Göteborg

Lars Cronqvist, Halmstad

Poly Jensell, Göteborg

Södra avdelningen

Ordförande

Magnus Lindsten, Karlskrona

Vice ordförande

Karin Amédro, Helsingborg

Ledamöter

Sofia Olsson, Malmö

Alf Lindskog, Ystad

Maria Adielsson, Helsingborg

Jens Kinnander, Lund

Pär Andersson, Malmö

Suppleanter

Melka Kjellberg, Kristianstad

Therese Ståhlnacke, Helsingborg

Anette Johansson, Lund

Fredrik Sandgren, Kristianstad

Marcus Larsson, Malmö

Utlandsavdelningen

Ordförande

Karolina Ullman, Tallinn

Vice ordförande

Artur Swirtun, Warszawa

Ledamöter

Pontus Lindfelt, Bryssel

Christina Griebeler, Frankfurt am Main

Fredrik Svensson, Moskva

Jon-Marcus Meese, München

Emma Mähler, London

Lars Isacsson, Málaga

Annons
Annons