search bubble news heart bars angle-right angle-up angle-down Twitter Facebook linkedin close clock map-marker calendar
  • Samfundsfrågor

Avdelningsstyrelser 2014

Advokatsamfundets avdelningar valde de här styrelserna vid sina årsmöten:

Norra avdelningen

Ordförande

Catharina Ytterbom Schönfeldt, Sundsvall

Vice ordförande, sekreterare och kassör

Andreas Victor, Östersund

Ledamöter

Magnus Müchler, Gällivare

Petter Hetta, Umeå

Erik Boberg, Östersund

Gustaf Andersson, Gävle

Suppleanter

Fredrik Burvall, Sundsvall

Ann Gerklev, Umeå

Ulf Andersson, Gävle

Mellersta avdelningen

Ordförande

Robert Wikström, Uppsala

Vice ordförande

Per Gisslén, Ludvika

Ledamöter

Amanda Hikes, Västerås

Stefan Liliebäck, Arvika

Hilda Bokvist, Örebro

Suppleanter

Anders Wallin, Uppsala (för Robert Wikström)

Ulrika Åsåker, Borlänge (för Per Gisslén)

Katerina Tomis Blissinger, Västerås (för Amanda Hikes)

David Lindberg, Karlstad (för Stefan Liliebäck)

Johanna Näslund, Örebro (för Hilda Bokvist)

Stockholms­avdelningen

Ordförande

Christina Malm, Stockholm

Vice ordförande

Kristoffer Ribbing, Stockholm

Ledamöter

Carl Svernlöv, Stockholm

Ulrika Forsberg, Stockholm

Johannes Lundblad, Stockholm

Pamela Lannerheim Angergård, Stockholm

Christel Rockström, Stockholm

Suppleanter

Mattias Göransson, Stockholm

Theddo Rother-Schirren, Stockholm

Johan Ödlund, Stockholm

Östra avdelningen

Ordförande

Bo Nilsson, Katrineholm

Vice ordförande

Marie-Louise Landberg, Norrköping

Ledamöter

Helena Karlsson, Kalmar

Marie Gerrevall, Växjö

David Sommestad, Nyköping

Suppleanter

Carl Tauson, Älmhult

Anna von Knorring, Jönköping

Sandra Putsén, Norrköping

Västra avdelningen

Ordförande

Fredrik Andersson, Göteborg

Vice ordförande

Catharina Wikloff, Göteborg

Ledamöter

Per Jadelind, Halmstad

Åsa Erlandsson, Trollhättan

Anna Heurlin, Varberg

Christian Olsen, Göteborg

Henrik Gallus, Lidköping

Jörgen Larsson, Göteborg

Suppleanter

Nicklas Odén, Borås

Agnes Andersson Hammarstrand, Göteborg

Charlotte Forssander, Göteborg

Södra avdelningen

Ordförande

Magnus Lindsten, Karlskrona

Vice ordförande

Karin Amédro, Helsingborg

Ledamöter

Lars O. Modéer, Malmö

Sofia Olsson, Malmö

Alf Lindskog, Ystad

Maria Adielsson, Helsingborg

Jens Kinnander, Lund

Suppleanter

Pär Andersson, Malmö

Melka Kjellberg, Kristianstad

Therese Ståhlnacke, Helsingborg

Anette Johansson, Lund

Fredrik Sandgren, Kristianstad

Utlandsavdelningen

Ordförande

Karolina Ullman, Tallinn

Vice ordförande

Artur Swirtun, Warszawa

Ledamöter

Pontus Lindfelt, Bryssel

Christina Griebeler, Frankfurt am Main

Massimo Caiazza, Milano

Fredrik Svensson, Moskva

Jon-Marcus Meese, München

Emma Mähler, London

Annons
Annons