- Nyheter
Notiser
Christina Ramberg skrev ny ”avtalslag”
1915 års avtalslag är otidsenlig och fungerar inte i dagens samhälle. Det anser Christina Ramberg, professor i rättsvetenskap vid Göteborgs universitet. För att råda bot på bristerna har Christina Ramberg helt enkelt skrivit ett förslag till en ny lag. Enligt Ramberg kan lagen användas som rättskälla, eftersom den utgör en kodifiering av dagens praxis på avtalsområdet.
Christina Rambergs ”avtalslag” finns att läsa på
www.avtalslagen2010.se.
Rekommendationer från presidenter om EMR
Presidenterna i de sex hovrätterna har enats om rekommendationer som gäller de bestämmelser som infördes genom reformen En modernare rättegång (EMR).
Rekommendationerna gäller när man ska tillåta förnyade förhör, hänvisning till handlingar vid en huvudförhandling, parts närvaro vid uppspelning av förhör under huvudförhandling och om ett brottmål kan avgöras i sak när den tilltalade inte är närvarande.
”Tillämpningen av vissa bestämmelser med anledning av EMR” finns på Advokatsamfundets webbplats.
Folkrättsprofessorn Iain Cameron prisas
Iain Cameron, professor i folkrätt vid Uppsala universitet, får årets Torgny Segerstedt-medalj. Medaljen delas ut vartannat år till svenska forskare som gjort betydelsefulla insatser inom humaniora och samhällsvetenskap. Iain Cameron fokuserar som forskare i juridik på hur fred och säkerhet ska balanseras mot individers behov av frihet och integritet.
Advokat ersätts inte för merkostnader
Det krävs mer än att en advokat är verksam på samma ort som den tilltalade och att hon nyligen företrätt den tilltalade i ett annat mål för att advokaten ska beviljas ersättning för merkostnader, fastslår Svea hovrätt i ett beslut.
Den tilltalade hade begärt att få en viss advokat bosatt i hans hemstad Örebro som offentlig försvarare i ett mål i Falu tingsrätt. Tingsrätten gjorde bedömningen att det fanns sådana särskilda skäl att ersättning för merkostnader kunde beviljas. Tingsrätten tog då fasta på att advokaten tidigare företrätt den tilltalade och att hon var verksam i den tilltalades hemstad.
Men enligt Svea hovrätt räcker inte detta, bland annat för att målet är av sådan enkel karaktär att det inte krävs särskilda förkunskaper.